Kalimba Notaları Basit

Kalimba Notaları Basit

Kalimba Notaları Basit yazımızda, siz değerli okurlarımıza faydalı olabileceğini düşündüğümüz bilgilerimizi ve tecrübelerimizi paylaştık. Bu yazımızı okuduktan sonra kalimba ile ilgili merak ettiğiniz neredeyse her şeyi öğrenceksiniz.

Hadi gelin önce Kalimba’yı tanıyalım

Keyifli okumalar.

Kalimba Nedir?

Kalimba, çoğunlukla 17 tane, birbirinden zıt uzunluklardaki metal parçaların bir araya gelip, tahta bir gövdeye monte edilerek oluşturulur. Bu minik enstrüman farklı halklarda Başparmak Piyanosu olarak da bilinir. Şöhretinin artmasıyla beraber artık dünya çapında tanınan bir müzik aleti olmakla beraber, günümüzde hala milyonlarca insanın gözdesi olarak kullanılmaktadır.

Kalimba Notaları

Kalimba notaları, çoğu enstrümanda olduğu gibi; Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si şeklinde sıralanmaktadır. En ince nota Si, en kalın nota ise Do olmaktadır. Ayrıca kalimbada gözle görülen notalar haricinde Bemol ve Diyez içeren notalarda bulunmaktadır. Diyez (#) ait olduğu notayı yarım ses kadar inceltir. Bemol (♭) ise tam zıttı olarak notayı yarım ses kalınlaştırır.

Şimdi bu notaları sırasıyla daha detaylı inceleyelim;

Kalimbanın ortasında bulunan en uzun metal 1 numaralı, C harfli, Do notasını temsil eder. Hemen solundaki metal 2 numaralı, D harfli, Re notasını temsil eder. Sağındaki tuş ise 3 numaralı, E harfli, Mi notasını temsil eder.2 sayısının solunda bulunan metal 4 numaralı, F harfli, Fa notasını temsil eder.3 sayısının solunda bulunan metal 5 numaralı, G harfli, Sol notasını temsil eder.4 sayısının solundaki metal 6 numaralı, A harfli, La notasını temsil eder.5 sayısının sağındaki metal 7 numaralı, B harfli, Si notasını temsil eder.

Bu sayı, harf ve notalar kalimba üzerindeki kalın seslerin kaynağı olup, ek olarak ince ses çıkaran metaller de içermektedir. İnce notaları belirginleştirmek için tırnak işareti (‘’) kullanılır.

Gelin kalimbadaki ince notaları da beraber inceleyelim;

6 sayısının solundaki metal 1’ numaralı, C harfli, Do notasını temsil eder.7 sayısının sağındaki metal 2’ numaralı, D harfli, Re notasını temsil eder.1 sayısının solundaki metal 3’ numaralı, E harfli, Mi notasını temsil eder.2’ sayısının sağındaki metal 4’ numaralı, F harli, Fa notasını temsil eder.3’ sayısının solundaki metal 5’ numaralı, G harfli, Sol notasını temsil eder. 4’ sayısının sağındaki metal 6’ numaralı, A harfli, La notasını temsil eder.5’ sayısının solundaki metal 7’ numaralı, B harfli, Si notasını temsil eder.6’ sayısının sağındaki metal 1’’ numaralı, C harfli, Do notasını temsil eder.7’ sayısının solundaki metal 2’’ numaralı, D harfli, Re notasını temsil eder.1’ sayısının sağındaki metal 3’’ numaralı, E harfli, Mi notasını temsil eder.

Kalimba genellikle kullanımı kolay bir müzik aleti olduğu için icra edilecek eserlerde de başlangıç seviyesi olarak basit diyebileceğimiz birçok eser bulunmaktadır. Bunlara bir adet örnek olarak Hatırla Sevgili adlı güzide eserin notalarını sizlerle paylaşalım;

 

Hatırla Sevgili Kalimba Notaları

6 1′ 3′ 2′ 1′ 3′
6 1′ 3′ 2′ 1′ 7
7 1′ 2′ 1′ 7′ 2′ 4′
3′ 7 1′ 2′ 1′ 7 6

5′ 6′ 7′ 5′ 4′ 3′
4′ 4′ 3′ 2′ 1′ 3′
4′ 4′ 3′ 2′ 1′ 3′ 2′ 1′ 7 6
7′ 1′ 2′ 1′ 7 6

 

Son olarak, Kalimba Notaları Basit yazımızda, siz değerli okurlarımıza faydalı olabileceğini düşündüğümüz bilgileri ve notaları detaylı, açıklayıcı olarak inceledik ve kaleme aldık. Umarız bu bilgiler sizler için faydalı olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones