Piyano Tavsiyesi ve Önerileri 

Piyano Tavsiyesi ve Önerileri 

Piyano tavsiye ve önerilerimizin yer alacağı bu yazımızı özellikle meraklıları için özenle hazırlamaya çalıştık. Çünkü kullanıcısı bakımından oldukça ince ve önemli noktalara değinerek ele aldığımız bu konuyu sizlere verimli olacak şekilde sunmak istiyoruz. Öncelikle konuya kısaca piyano çeşitleri hakkında bilgi vererek başlayalım ki size tavsiye ve önerimiz olacak modelin artılarını daha kolay bir şekilde anlayabilesiniz. 

Akustik piyano ve dijital piyano günümüzde sıklıkla değerlendirilen iki piyano modelidir. Akustik modellerde sesin üretimini kullanıcı tarafından anlatmak gerekirse kişi üzerinde yer alabilecek tuşlara tepki uyguladığında iç yapısında o tuşa denk gelen tele devamındaki çekicin vurması ile ses elde edilir. Bu sayede iç yapısında vurmalı olarak görülse de üretim bakımından sesi tetikleyen unsurun tuşlar olması ile birlikte tuşlu müzik aletleri sınıfında kabul edilir. Bana göre tuşlu enstrümanların gerek orkestra gerek farklı alanlar için en olmazsa olmazı piyanolardır. Piyano modelleri günümüzde sürekli olarak geliştirilen ve teknolojinin nimetlerinden yararlanılan enstrümanların başında gelir. Bu durum ise meraklıları için bir fırsat haline dönüşmüştür. 

Çünkü akustik piyano diğer bir adıyla kuyruklu piyano modelleri ciddi manada üretimi zor ve maliyetli ürünlerdir. Bu yüzden ulaşılması ve bakımını zordur. Konuyu buraya kadar iyi takip ettiyseniz eğer sizlere tavsiyem olan modellere geçmek istiyorum.  

Dijital piyano teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatıma giren ve oldukça kullanışlı enstrümanlardır. İç yapısı elektronik aksam ve parçalardan oluşur. Sesi yine tuşlardan aldığı tepki ve notaya göre aktarır. Fakat iç yapısında tel ve çekiç kısımları bulunmaz. Böylece üst seviye icralar için kullanıcıyı düşündürse de hem başlangıç düzeyi hem de meraklıları için oldukça ulaşılabilir ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.  

Dijital piyanonun artıları ve satın alırken dikkat edilmesi gereken kısımlarına bir model ve örnekten devam etmek istiyorum. Böylece hem sizler için güvenebileceğiniz bir enstrüman modeli olurken hem de icra verimini arttırmak için dikkat etmeniz gereken kısımlar hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.  Günümüzde fiyatı, tuş hassasiyet kabiliyeti, özellikleri ve şıklığı ile kendini kanıtlamış Midex Plx-189 serisi dijital piyano modelleri bulunmaktadır. Peki bu üründe yer alan özelliklerin kullanıcı tarafından ele alınması gereken kısımları nelerdir. 

Midex Plx-189 serisi sizlere çok üstün özellikleri bir arada olacak şekilde hem de uygun fiyata sunmaktadır. Tabi tüm yorum ve düşüncelerimi piyasada güncel olarak yer alan emsallerine göre söylediğimi bilmenizi isterim.  

Gelelim şimdi ise Midex Plx-189 modelinde yer alan özelliklere; 

 • Klavye  : 88 Tuş Çekiç Aksiyonlu Fildişi Kaplama Tuşlar 
 • Pedal Sayısı : 3 ( Damper , Soft , Sostenuto ) 
 • Ses : Dahili Kullanılanilir 88 Adet Çeşitli Sesler 
 • Polifoni : 189 
 • Ritim : Dahili Kullanılabilir 34 Adet Çeşitli Ölçülerde Ritimler 
 • Dokunuş Tepkisi : 7 Dokunma Tepkisi 
 • Demo : Dahili 88 Adet 
 • Kayıt Özelliği:Var 
 • Hoparlör: 2×10 Watt 

Dış tasarımı ise; 

 • Ağaç: Gül Ağacı 
 • Tuşlar: Fil dişi Kaplama 
 • Renk: İsteğe göre Beyaz ve Siyah modeli Mevcuttur. 
 • Tuşlar: Harika Çekiç Aksiyonu 

Ayrıca metronom, tempo, transpose, tune, reverb, layer, split, çift ses, parametre sıfırlama gibi fonksiyonları bulunmaktadır. Son olarak kulaklık girişi, mikrofon girişi, usb-midi girişi ve pedalı mevcuttur. Bu sayede istediğiniz saat ve mekânda kulaklığınızı takarak kendinizi dış ortamdan izole ederek icra edebilir ve sesi dışarıya aktarmadığınız için kimseyi rahatsız etmeden gece yarısı dahi kullanabilirsiniz. Bence günümüz şartlarını ele aldığımız zaman Midex PLX-189 serisi dijital piyano modellerine tam bir fiyat ve performans ürünleri diyebiliriz. Piyano tavsiyemi sizlere her yönü ile akıcı bir şekilde aktarmaya çalıştım. Umarım sizler için yararlı bir içerik sunabilmişimdir. Ürünleri ele alırken özellikle dijital modellerde elektronik kısmı ve teknolojinin ilerlemesi ile kaynaklı güven ortamının oluştuğunu söyleyebilirim. Bu yüzden maliyetli ürünleri bulunan markalar dışındaki seçeneklere şans vermenin tam zamanı diye düşünüyorum. Yine de son karar sizin her ne olursa olsun hem sizlerin keyifli zaman geçirmesi hem de çocuklarınız var ise gelişimi için oldukça doğru bir enstrüman olan piyano modellerini en kısa zamanda satın almalısınız diye düşünüyorum.  

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones