Başlangıç İçin Concert Ukulele

Başlangıç İçin Concert Ukulele

Concert ukulele sahip olduğu ses ve yapı ölçüsü sayesinde başlangıç için oldukça uygun bir ukulele türüdür. Tabi bu yazımızda başlangıç için concert ukulele hakkında kararsız kalan kişiler için kapsamlı bir şekilde incelemelerimizi sunacağım. Öncelikle ailenin genel özelliklerine değinmek istiyorum. Concert ukulele, ukulele ailesinin orta karar bir üyesidir. Nasıl mı?
Ailenin en yaygın şekilde değerlendirilen üç üyesi bulunmaktadır. Bu üyeler soprano, concert ve tenör olarak kabul edilir. Concert ukulele modelimiz ise ses bakımından sopranoya kıyas ile daha kalın ve tok sese sahiptir. Soprano modelin çok ince sese sahip olması birçok kişiyi concert ukulele modeline yönlendirmektedir. Diğer bir yönden bakarsak eğer ses bakımından tenör ukulele modele göre daha ince ve cılızdır. Ayrıca tenör ukulele modelinden daha küçük ve soprano ukulele modelinden ise daha büyüktür. Minik bir gitarı andıran bu eşsiz enstrüman türünün sap ve gövde hakimiyeti oldukça zordur. Küçük olması nota ve akor basarken kullanıcıların işini zorlaştırmaktadır. Fakat en azından soprano modele göre çok daha kullanışlıdır. Tabi ukulele denildiğinde ise soprano modelin temel birey olarak kabul edilmesi ve ses özelliklerinin soprano modelden esas alınması concert modeli en çok tercih edilen ikinci tür durumuna getirmiştir. Birçok açıdan ailenin belirgin özelliklerini kısaca ele aldıktan sonra asıl konumuz olan concert model hakkında bilinmesi gereken ayrıntılara açıklık getirmek istiyorum.

Concert Ukulele Nedir?

Concert ukulele, ukulele ailesinin soprano modelden büyük tenör modelden küçük üyesidir. Sadece 38 cm tel uzunluğuna sahip olan bu arkadaşımız toplam 58 cm uzunluğa sahiptir. Ayrıca küçük sapı üzerinde perdeleri bulunmakla birlikte pena, tırnaklarımız ve parmaklarımız aracılığı ile icra edilebilir. Gövdesi üzerinde ses deliği bulunan bu eşsiz arkadaş ilk bakışta küçük bir gitarı andırmaktadır. Gitardan kendisini ayrı değerlendirmemize sebep ise sadece 4 adet teli bulunması ve kendine has ses özellikleridir. Ayrıca sapının baş kısmında yer alan burgular aracılığı ile akort edilmektedir. Farklı ağaç türlerinden üretilebilen ve farklı renklerde karşımıza çıkan bu enstrüman günümüzde hızla yaygınlaşmaktadır. Gelin isterseniz bu noktayı ise bir enstrümanı satın almadan önce merak edilen bir diğer başlığımız altında inceleyelim.

Concert Ukulele Fiyatı

Concert ukulele fiyatı soprano modele göre bir adım yüksek olsa da tenör modele göre daha uygundur. Fakat inanın aralardaki farklar devasa olmamakla birlikte sizlerin gözünüzü korkutacak tutarlar değildir. Direkt olarak net fiyatlar vermek istemiyorum, çünkü sürekli olarak değişen ekipman fiyatları ve marka çeşitliliğinin olması konuyu daraltacağı için fiyat yerine yönlendirmede bulunmak istiyorum. Uygun bir concert ukulele modelini değerlendirmek için veya sahip olmak için nelere dikkat etmeliyiz bu gibi önemli unsurlardan tecrübelerime dayanarak sizlere aktarabilirim. Bir enstrümanın ilk alımda uygun olması size masraf çıkarmayacağı anlamına gelmez bu yüzden ürünü alırken uzun soluklu hesaplar yapınız. Yani bir enstrümanı alınca yanında ihtiyaç duyacağınız ek ürünler veya yarın bir gün bakım için gerekli olan ürünler maliyete ilk anda yansımasa da sonradan sizleri üzebilir. Bu yüzden bence ürünlerinizi sizlere yarınlara taşıyacak olan kılıf, stant ve benzeri yardımcı ürünlerle değerlendiriniz. Her şeyden de öte ürünü kullanım düzeyinize uygun şekilde, güvenilir tedarik kanallarından satın almaya özen gösteriniz. Ben Uğur Can Selli umarım concert ukulele modelinize sahip olurken sizlere bu muhteşem serüvende yardımcı olabilecek bilgileri sizleri sıkmadan aktarabilmişimdir. Bir sonraki yazımda görüşene dek mutlaka concert ukulele modelini tecrübe ediniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones