Bateri Nedir?

Bateri Nedir?

Bateri vurmalı müzik aletlerinin günümüz en popüler üyelerinden biridir. Bateri farklı ölçü, kalınlık ve yapılardaki davul, zil ve benzeri ürünlerin bir araya gelerek oluşturduğu pedal ve baget yardımı ile icra edilen müzik aletidir. Tabi serüven bakımından bateri oldukça köklü geçmişe sahiptir. Çünkü ana sınıf bakımından vurmalı müzik aleti olarak geçtiği için ve vurmalı ürünler için davul, def ve benzeri ürünlerin oldukça köklü geçmişe sahip olmasından dolayı bateri aşama bakımından oldukça geniş zaman aralığında değerlendirilebilir. Kısaca bateri nedir sorusuna sizleri yormadan anlaşılabilir bir biçimde cevap verdiğimize göre konu hakkında sizlere kapsamlı bilgiler sunmak istiyorum.

Bateri ritim tutmaya yarayan, günümüzde müzik sektöründe vazgeçilmez ürünlerden biri haline dönüşmüş bir enstrümandır. Dilimize yani Türkçeye çevirdiğimizde davul seti, davul kiti ve davul olarak kabul gören bu eşsiz enstrüman özgün yapısını koruyarak her geçen gün geliştirilmektedir. Bateri köken bakımından Fransızca kökenlidir.

Bateri Kullanımı

Bateri ritim enstrümanı olduğu için sürekli olarak pratik yapmanız gereken bir müzik aletidir. Denge, akıcılık ve düzenli olarak yapılan vuruş ve çalma teknikleri ile bateri kullanımını büyük ölçüde geliştirebilirsiniz. Ayrıca mutlaka kendinize zaman vermeniz gereken ilk başta çok büyük sorunların karşınıza çıkabileceği keyifle yaptıktan sonra eşsiz anlar sunabilecek değerli enstrümanlardan biridir. Bateri müzik aletinizde düzenli olarak metronom ile çalışmalı ayrıca single-stroke, double-stroke, pradidle, double pradidle, üçlemeler, altılamalar gibi el teknikleri üzerinde durulması gereken oldukça eşsiz ses ve tını özelliklerine sahip enstrümandır. Bateri aynı zamanda pedal vasıtasıyla ayak ile de kullanıldığı için mutlaka düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız gerekmektedir. İlk başlarda oldukça ağır ve umutsuz olarak baktığınız durumunuz zaman içerisinde bir de gönülden vurmaya devam ediyorsanız emeklerinizin karşılığını aldığınız eşsiz keyifli zamanlara gebe bir hal alacaktır.

Bateri Çeşitleri

Bateri çeşit bakımından değerlendirildiği müzik türü ve coğrafya ya göre eşitlene bilen bir enstrümandır. Yani üzerinde değerlendirilebilen davul, zil ve benzeri ürünlerin sayı ve türleri çeşitlenebilmektedir. Fakat standart bir davul seti yani bateri, genellikle 3 parça zil ve 5 parça davuldan oluşmaktadır. Her bir davul ve zilin adlandırması ve farklı ses tınısı bulunur. Ayrıca davul ve icra esnasında kullanılan araçlar dışında bateriler için özel üretilmiş stantlar bulunur. Bu ayaklar ve stantlar davul ve zilleri en doğru pozisyon yani mesafe ve açıda konumlandırmanıza olanak tanıyarak davul ve zillerin bir arada olacak şekilde bütünlüğünü korumaktadır. Ayrıca bu bateri sehpaları dışında özel geliştirilmiş davul mikrofon seti yani bateri mikrofon modelleri mevcuttur. Bu ürünler sayesinde elde edilen sesler net ve kayıpsız bir şekilde kayıt altına alınmak için kullanılır. Baget cinsi, tokmaklar, bızbız, çüven, çubek gibi terimleri bateriler ile birlikte duyabilirsiniz. Oldukça kompleks ve çözülemez bir resim çizse bile baterinin başına oturup ilk vuruşu yaptıktan sonra devamı geleceğinden şüpheniz olmasın. Ayrıca tür bakımından teknolojinin dahil edildiği eşsiz bateri modelleri bulunur. Bu durum ise akustik bateri ve dijital bateri yani elektronik bateri olarak geçmektedir. Şu ana kadar bahsettiğimiz üst düzey organik yapıda vuruş hassasiyetine sahip akustik baterilerdir. Şimdi ise son yıllarda sıklıkla tercih edilen dijital baterilerimiz olacaktır.

Dijital Bateri veya Elektronik Bateri

Dijital bateri günümüz teknolojisin gelişip enstrümanlarımıza dahil edilmesi ile ortaya çıkmış eşsiz ürünlerdir. Tamamı ile dijital ortam ses ve tınılarına gebe bu ürünlerden elde edeceğiniz sesi duymak için mutlaka harici bir elektronik aygıta ihtiyaç duyacaksınız. Günümüzde bateri sahne ve stüdyo ortamlarında tercih edilecek şekilde kabul gören bir müzik aletidir. Fakat dijital bateri modellerinin de geliştirilmesi ile birlikte her an her yerde kullanabileceğiniz bateri modelleri ortaya çıkmıştır. Bu sayede istediğiniz saatte kulaklık yardımı ile dış ortamı rahatsız etmeden eşsiz enstrümanlarınızı icra edebilir ve kullanabilirsiniz. Ayrıca bu tür enstrüman gruplarını kullanıcıların yönelmemesinde en büyük etkenlerden biri olarak geçen vuruş hassasiyeti yani temasınızın derecesine göre verdiği cevap oldukça üst seviyelere ulaşmıştır. Geçmişten bugüne teknolojinin gelişmesi ve elektronik aygıtlara adapte edilmesi ile birlikte oldukça kullanışlı ve üst düzey bateri modelleri ortaya çıkmaktadır. Bu türlerin arasında müzik aleti olarak beteri oldukça iyi bir örnektir. Özellikle dijital baterinin üretiminin artması ve çeşitlenmesi ile birlikte farklı bütçe ve kullanım düzeylerine uygun bateri modelleri de hayatımıza girmiştir.

Son olarak konu hakkında benim sizlere tavsiyem ise mutlaka kullanım düzeyiniz, amaçlarınız ve bütçeniz odağında bateri modellerini değerlendirmeli ve güvenilir tedarik kanallarından satın almalısınız. Ben Uğur Can Selli, umarım konu hakkında sizlere bu muhteşem yolcuğunuzda küçükte olsa ışık tutabilmiş ve sizlere katkıda bulunabilmişimdir. Bir sonraki yazımda görüşene dek, kendinize iyi bakın…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones