Gitar Teli Seçimi Nasıl Yapılır ? Klasik Elektro ve Akustik

Gitar Teli Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gitar teli enstrümanınızda ses üretme olanağı sağlayıp sürekli olarak temas halinde olduğunuz ürünlerdir. Bu eşsiz ürünleri sıklıkla değiştirebilir ve verimli bir şekilde kullanmak için özen göstermelisiniz. Günümüzde birçok marka tarafından üretilen gitar teli modelleri bulunur. Gitar teli diğer enstrüman telleri gibi sürekli olarak geliştirilen unsurlardır. Eskiden enstrüman telleri hayvan bağırsağı ve benzeri ürünler ile yapılmaktaydı. Günümüzde ise naylon ve metal tellerin kullanılmasının yanı sıra bas tip tel modellerinde ipek veya sentetik lifleri sarmalayan metaller dahilinde ürünler ortaya çıkmaktadır. İpek modelleri sarmalayan ürünler ise krom, bakır, gümüş ve benzeri metal türleri tercih edilebilmektedir. Ayrıca naylon türde sıkça karşınıza çıkabilecek olan gitar teli modellerinde karbon ve hatta farklı bileşenler dahi değişik oranlarda yer alabilmektedir. Çeşitli metal türlerinden üretilen gitar tellerinin akort kaçırması en çok araştırılan sorunlardan biridir.

Yeni değiştirilmiş olan bir gitar telinin akort edildiğinde mevcut bir direnci bulunmakta ve yapısını oluşturan hammadde bu tepkiye karşılık olarak direnmektedir. Bu yüzden sizin için doğru olan gerginliğe ayarladığınız ve akort ettiğiniz gitar teli akordu kısa sürede kaçırabilir. Fakat sürekli kullanım başta olmak üzere zaman içerisinde akort ettikçe kendiliğinden aşılan bir problemdir.
Peki kopan bir gitar teli için set halinde mi yoksa tek kopan gitar teli mi değiştirilmeli? Bu soruda sıkça karşımıza çıkmakta fakat benim bu konuda sizlere tavsiyem kopan teli set halinde kullanım süresi ön plana çıkar. Yani sorunun cevabı değişkenlik gösterebilir. Örneğin teli aldığınız tüm telleri takıp kısa süre gitarınızı kullandınız. Akort ederken tel koptu ve daha seti alalınız kısa süre olmuş bu durumda aynı marka ve model olmak şartı ile sadece kopan teli takabilirsiniz. Maddi açıdan tasarruf etmek isterseniz sadece bu durumda bu yöntemi değerlendirebilirsiniz. Fakat benim tavsiyem set halinde değiştirilmesidir.

 

Neden mi?
Bildiğinizi üzere mevcut gitar teli modellerinin bir yıpranma oranı, gitar teli tansiyonu ve hatta marka, model odağında farklı yapısı bulunmaktadır. Bu yüzden set halinde kaliteli gitar teli seti seçeneğini değerlendirmeniz, icralarınızda elde edeceğiniz sesin kalitesini koruyacaktır. Gitar telindeki tansiyon denilen olay enstrüman türü ve müzik aletleri odağında değişmektedir. Mutlaka bu alanda mevcut enstrümanınız odağında profesyonel bir yardım alarak ihtiyacınıza ve müzik aletinize en uygun gitar teli modelini değerlendirmelisiniz.
Günümüzde en çok kullanılan model ise klasik gitar teli olarak kabul görür.

 

Bunun da en büyük sebebi ise en çok kullanılan gitar modeli olmasıdır. Naylon ve metal tür yapılardan oluşan bu klasik gitar teli modeli birçok marka tarafından üretilmekte ve bu sayede gitar teli fiyatları ulaşılabilir tutarlarda olmaktadır. Talep ve üretime doğru orantı da gitar teli fiyatları bulunmaktadır. Son yıllarda sıklıkla talep edilen akustik gitar teli ve elektro gitar teli çeşitleri diğer modellere göre daha maliyetli olmaktadır. Başta akustik gitar teli olmak üzere elektro gitar teli modelleri hakkında inceleme ve ürün tercihi yaparken mutlaka mevcut gitar modeliniz ışığında ve icra düzeylerinizi göz önünde bulundurarak satın almalısınız. Mutlaka ihtiyaçlarınız ve bütçeniz odağında mevcut gitar modelinize göre güvenilir ve bu alanda size kapsamlı bilgi verip yardımcı olabilecek firmalardan satın alma işlemi yapınız.

Gitar teli hakkındaki soru ve cevaplar

Gitar teli neden akort bırakır?
Genellikle yeni alınan ve kullanılan gitar telleri akort bırakır oda yapısını oluşturan maddelerin kuvvete olan direnci ile alakalıdır. Belirli bir süre zarfı sonrasında bu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Gitar telim koptu ne yapmalıyım?
Mutlaka bütçeniz var ise set halinde değiştirmeniz ürettiğiniz sesin kalitesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü tüm teller marka ve model yanı sıra farklı direnç, tansiyon ve iç yapıya sahip olabilme ihtimali bulundurmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones