Okul Öncesi Müzik Aletleri Nelerdir ?

Okul Öncesi Müzik Aletleri

Okul öncesi müzik aletleri kullanımı, bireyin yeteneklerinin farkedilmesi açısından oldukça önemlidir. Bir biyer müzik aleti çalabilecek ise yani müzik konusunda yetenekli ise bu durum okul öncesi dönemde de belli olmaktadır. Çocuğunuz müziklere eşlik ediyor ya da ritim tutuyor ise muhakkak ki bir müzik eğitmeninden tavsiye almalısınız. Müzik, kendini ifade etme becerisini, yaratıcılık zevkin ve estetik duygusunu geliştirir; ses ve dil gelişimi ile bilişsel gelişim ve soyut düşünmeye katkıda bulunur. Çocuk da müzik yeteneği doğuştan başlar. Doğumundan itibaren ses uyarıcısına tepki verir. Anne ve babasının ayak seslerini tanır. Ağlamalarla ve ses tonunu yükseltip alçaltarak mutluluğunu ve mutsuzluğunu ifade eder.
Okul öncesi dönem çocuğu için müzik ve dans, kendini ifade etme aracı olmanın ötesinde, çocuğun sosyal gelişimi için de önemli bir etkinliktir. Çünkü çocuk, müzik eşliğinde arkadaşlarıyla daha kolay bir iletişim kurabilmektedir. Müzik öncelikle, şarkı ve tekerlemeler yoluyla okul öncesi dönemindeki çocuğun dil gelişimine katkıda bulunur. Bunun yanı sıra müzikal etkinlikler yoluyla çocuğun yaratıcılığını ortaya koymasına fırsat verir.

Müzik eğitiminin, okuma yeteneğine de katkıda bulunduğu açıkça görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre, akademik yılın başında ve sonunda okuma testine tabi tutulan ilköğretim öğrencilerinden, müzik eğitimi alanların, almayanlara oranla daha iyi sonuçlar elde ettikleri görülmüştür. Yapılan pek çok testin sonucunda, notaları doğru seslendiren çocuklarda, harfleri doğru seslendirme oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Müzik eğitiminin olumlu etkisi, okumanın yanı sıra öğrenme ve yaratıcılıkta da kendini göstermektedir. Müziğin hayatımızı ne denli değiştirdiğini görmek çokta zor değildir. Müziğin doğuştan gelen bir yetenek olduğu söylenir bu yeteneğin ortaya çıkması ebeveynlerin çocuklarına karşı göstermiş olduğu müzik eğitimi tutumuyla beraber ortaya çıkacaktır.

Peki, okul öncesi müzik aletleri nelerdir ? Çocuklara hangi müzik aletini öğreteceğimize nasıl karar verebiliriz?

Çok fazla zorlamayacak şekilde birçok müzik aletini öğretebilirsiniz. Yeterli olacak derecede güzel bir çalışma ile öğretebileceğiniz bazı müzik aletlerine örnek verecek olursak;

• Gitar
• Flüt
• Bateri
• Kaval
• Davul
• Mızıka
• Bongo
• Org

Normal olarak okullarda da ilköğretim zamanında müzik dersleri ile birlikte çocuklara mümkün olan müzik aletleri öğretilmeye çalışılır. Muhakkak herkes flüt çalmayı denemiştir pes etmeden düzenli bir şekilde çalındığında notaları keşfederek doğuştan gelen bir yeteneğiniz olduğunu az çok anlamış olacaksınızdır. Çocuklarınıza vermiş olacağınız okul öncesi müzik eğitimi sonrasında da bir eğitim kursuna göndererek çocuğunuzun sadece bir enstrüman üzerinden değil de çeşitli enstrümanlara da ilgi duymasını ve kendi alanında uzmanlaşmasını sağlamak tamamen ebeveynlere bağlıdır. Çocuklar yeni şey öğrenmeye meyilli olmalarıyla beraber daima merak içinde olup yeni şeyleri sorgulamayı sevmişlerdir. Yani sadece okul öncesi değil okul dönemi ve okul dönemi sonrasında da müzik eğitimi alarak müziğe daha çok ilgi duyacak ve belki de müzik alanında bir işe yönelecektir. Müzik iş dünyasına atılmasa da kendisini rahatlatmak amacıyla da bir müzik aleti çalarak kendisine moral ve motivasyon yükleyebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones