Piyano Nedir, Kısaca Tarihi ve Detayları

Tuşlarına bağlı çekiçlerin tellere vurması ile birlikte ses üreten tuşlu ve vurmalı çalgı aletlerine piyano denir. Piyano genellikle caz müzik ve klasik müzikte yaygınca kullanılır.

# Oda şarkılarında, eşlik çalışmalarında, provalarda, slow parçalarda, ansambl (bir dramatik yapımdaki başlıca oyuncuların aşağı yukarı eşit öneme sahip olduğu durumdaki oyuncu kadrosu) ve solo çalışmalarda büyük öneme sahip olan bir çalgı aleti türüdür. Çok pahalı olmasına ve taşınabilirlik konusunda kullanıcılarına pekiyi şeyler vadetmese de vintage görünümüz, çok yönlülüğü, şıklığı ile her daim en çok aranan ve alınmak istenen çalgı aleti olmuştur.

Genelde içerisindeki telleri çevreleyen kocaman ahşap kasalardan üretilen piyanolar çok ağır çalgı aletleridir. 52 tane asıl notaları temsil eden beyaz tuşlardan ve bemol ila diyezi temsil eden 32 siyah tuştan meydana gelmektedirler. Tuşlara basıldığında çıkan ses geri piyanonun içerisinde her tuşun altına yerleştirilmiş damper sistemi ile susturulmaktadır. Eğer sesi uzatmak istiyorsanız da piyanonuzdaki pedallar aracılığıyla bunu sağlayabilirsiniz.

İtalyan ses sanatçısı Bartolomeo Cristofori olan piyano ilk olarak temel bağlamda 1711 yılında İtalya’da üretilmiştir.

# Piyano adını İtalyanca hafif ve kuvvetli anlamına gelen “Piano e Forte” isminden almıştır. Ucu tokmak ve çekiç sistemiyle biten tuş sistemini bularak bu çalgıya Fransız Marius önemli bir katkıda bulunmuştur.

Daha sonra Alman Schröter ise piyanodan yumuşak ve sert ses elde edilmesine yarayan çekiç sistemini 1717’de geliştirdi. 1720’de G.Sİlbermann tarafından daha da geliştirilen piyano modelleri işlevsellikleri ve şıklıkları ile birlikte 18.yy’ın en çok aranan ve satın alınan çalgı aletleri olarak tarihe geçtiler.

# İlk piyano fabrikasını kuran kişi Alman vatandaşı Sebastian Erarda’dır.

Bu fabrikayıysa Paris’te kurmuştur. Daha sonra Erarda çift maşalı sistemi piyanolarda geliştirerek bugünkü kuyruklu piyanolarda da hâlen kullanılmakta olan düzeneği geliştirmiştir.

piyano nedir

Piyano çeşitlerinin arasında en çok tercih edilen çeşitler olarak akustik duvar, akustik kuyruklu, akustik silen ve elektronik piyano bulunmaktadır. Bu piyanolar tellerinin ve armoni yapılarının düzenine göre değişkenlik gösterebilirler. Mesela bu düzen yatay işlev görüyorsa bu piyanoya akustik duvar, dikey işlev görüyorsa akustik kuyruklu piyano adı verilir. Silent piyano ise çıkardığı sesi kulaklıklara aktarabilen piyanolardır. Eğer piyanonun rezonansı dışarıdan bağlanan yükselteçler ile sağlanıyorsa bu piyano hiç kuşkusuz elektronik piyanodur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones