Saz Notaları | Uzun ve Kısa Sap Kolay Notalar

Saz Notaları

Saz notaları, saz çalan bir çok kullanıcının repertuarına katmak istediği müzik yazılarından oluşmaktadır. Kuşkusuz ki saz notaları da kendi içerisinde çeşitlere, detaylara ve kolay ya da zorluklarına göre çeşitlenmektedir. Çalgı topluluğunda 5 çeşit tür vardır. Bunlardan birisi de telli çalgılardır. Telli çalgılar arasında belki de en önemlisi sazdır. Saz, Türk toplumu için önemli bir çalgıdır. Günümüzde de sazın popülerliği artmaktadır bu yüzden birçok insan saz çalmayı öğrenmek istiyor. Saz zor gözükse de kolay öğrenilebilen bir çalgıdır. Bir sazda en önemli olan etken kullanılan malzemenin kalitesi ve işçiliğidir. Sap uzunluğu ve tekne genişliğine bağlı olarak 4 çeşit saz vardır. Bunlar, kısa sap, uzun sap , cura ve divan sazıdır. En yaygın olarak kullanılanlarsa kısa sap ve uzun sap sazlardır. Kısa sap sazlar, sazlar içerisinde en kolay çalınabilen türdür bu yüzden acemi ve amatörler için kısa sap saz notaları tavsiye edilir. Uzun sap sazlar ise kısa sap sazlara göre daha zor bir çalgıdır çünkü ayrı bir yetenek ve ustalık ister. Saz çalmaya yeni başlayan insanlar genellikle basit notalardan başlarlar. 7 çeşit temel nota sesi vardır. Nota sesleri de şunlardır: Si, La, Sol, Fa, Mi, Re, Do. Bu notalarda 8 çeşit söylenme uzunluklarına sahiptir (Birlik Nota, İkilik Nota, Dörtlük Nota, Sekizlik Nota, Onaltılık Nota, Otuz İkilik Nota ve Altmış Dörtlük Nota). Diğer yandan, notaların özelliklerinden bahsedelim. Notalar günümüzde iki sistemden oluşur örneğin Türkiye ve bazı Akdeniz ülkelerinde Aziz Lohanne Battista oluşturduğu do-re-mi sistemini kullanırlar. Temel notaların özellikleri: Si notasının özellikleri, Si notası nota sıralamasında yedinci sıradadır. Si notası bir yardımcı müzik aleti tarafından ince si ve kalın si iki seste çalınabilir. La notasının özellikleri, La notasının uzun adı Labii reatumdur. La notası nota sıralamasında altıncı sıradadır. Sol notasının özellikleri, sol notası nota sıralamasında beşinci sıradadır. Sol notası sol anahtarına sahiptir ve sol anahtarı insan sesi frekansına çok yakın bir sestir. Sol anahtarındaki nota diziliminde sol notası 3. Ve 4. Çizgi arasında gösterilir. Fa notasının özellikleri, fa notası nota diziliminde dördüncü sıradadır. Fa notası da kendi anahtarına sahiptir (Fa Anahtarı). Nota diziliminde fa notası 4.çizgi üzerinde gösterilir. Mi notasının özellikleri, mi notası nota sıralamasında üçüncü sıradadır ve nota diziliminde 4.ve 5. Çizgi arasındadır. Re notasının özellikleri, re notası nota diziliminde ikinci sıradadır ve nota diziliminde 5.çizginin üzerinde gösterilir. Do notasının özellikleri, do notası en önemli notadır. İnce do ve kalın do sesleri olarak iki sese sahiptir. Nota sıralamasında birinci sıradadır ve nota diziliminde 5.çizginin altında gösterilir.

Kolay Saz Notaları

Eğer sizde saz çalmaya yeni başlıyorsanız kolay saz notaları vardır. Bu saz notaları yeni başlayan bireyler için daha kolay çalıma uygun ve moral olarak sizi destekleyecek ritimlerdir. Tabi ki herkes eline enstrümanı aldığı an mükemmel çalmak ister ancak bu tabi ki kolay değildir. İşte bunun için genellikle müzik hocalarının öğrencilere öğrettiği ve ödev olarak verdiği kolay saz notaları vardır. Kolay saz notalarını öğrenmek kolaydır ama bu biraz da sizin yeteneğinize ve el özelliğinize göre değişken bir durumdur. Ayrıca, kolay saz notalarını ve kolay saz notalarını çalmayı siz kendinizde tek başınıza öğrenebilirsiniz. Fakat bizim tavsiyemiz hem özgüven anlamında hem de hevesinizin kırılmaması için bir üstada ya da bir ustaya danışıp bilgi almanız olacaktır. 

Uzun Sap Saz Notaları

Saz çalmaya yeni başlayan insanlara uzun sap saz pek tavsiye edilmez çünkü uzun sap sazı genellikle ustalar ve profesyoneller kullandığından dolayı uzun sap notalarını öğrenmek ve çalması zordur. Ancak, uzun sap notalarını da bir kurs merkezinde veya bir ustanın yanında kolaylıkla öğrenebilir ve çalabilirsiniz. Neşet Ertaş hayranıysanız uzun sap saz çalmayı öğrenmelisiniz çünkü Neşet Ertaş uzun sap saz ustalarından ve en iyi çalanlardan birisidir. Uzun sap saz notalarını kolayca ve tek başınıza öğrenmek istiyorsanız da her gün düzenli bir şekilde alıştırma yapmanız ve isteğinizi diri tutmalısınız çünkü uzun sap saz çalmak bir tutku ve heves işidir. 

Kısa Sap Saz Notaları

Kısa sap saz acemi ve amatör insanlar için çok uygun bir saz türüdür çünkü kısa sap saz notalarını öğrenmesi ve çalması çok daha kolaydır. Tek başınıza saz çalmayı öğrenmek istiyorsanız kısa sap saz çalarak başlayabilirsiniz. Kolaylıkla tek başınıza alıştırma yaparak ve kısa saz notalarını çalmayı deneyerek öğrenebilirsiniz. Şelpe tekniğini ve deyişleri icra edecekseniz veya etmek istiyorsanız kısa sap saz kullanmalısınız ve ustası olmalısınız. Kısa sap saz çalmayı öğrenirseniz insanlarla kolaylıkla beraberce saz çalabilirsiniz çünkü kolay saz çalmayı bilen insan sayısı diğer türleri çalmayı bilen insan sayısından çok daha fazladır.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones