Soprano Ukulele Özellikleri ve Tavsiye Edilen Modelleri

Soprano Ukulele
Soprano ukulele en ince sese sahip olan ukulele modelidir. Bu eşsiz enstrüman hakkında sizler için yapmış olduğum araştırma ve incelemelerimi paylaşacağım. Birçok kullanıcı ve üretici bu müzik aleti odağında kendi performanslarını ve kabiliyetlerini geliştirmek için çaba harcamaktadır. İlk bakışta minik bir gitarı andıran ukulele modelleri oldukça kendine özgü birçok yapı ve ses özelliklerine sahiptir. Öncelikle bu enstrümanın kısımlarından bahsetmek istiyorum. Tıpkı gitarlarda olduğu gibi gövde ve üzerinde genellikle ses deliği bulunan bir enstrümandır. Bu gövde üzerinden sapa ve burgulara devam eden tam 4 adet tele sahiptir. Sap üzerinde perdeleri dahi bulunan bu minik müzik aleti sizi oldukça etkileyecek ve sürükleyici zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Küçük durduğuna aldanmayın icra edilmesi oldukça güç olan bu enstrümana vakit ayırıp istikrarlı bir şekilde emek vermelisiniz. Kullanılmasının zor olmasının en büyük sebebi ise ebatından dolayı gerek sap gerekse de gövde üzerinde elleriniz hareket ederken zorluk çektiğinizden dolayıdır.

Oldukça ufak olan bu enstrüman türünde genellikle 15 adet perde bulunur ve toplam 53 cm uzunluğa sahiptir. Genellikle küçük ellere ve ince parmaklara sahip olan kişiler daha kolay performans edebilmektedir. Bu arada bu enstrümanın diğer bir adı da zıplayan pire olarak geçmektedir. Hawai topraklarında ortaya çıkmış ve Portekizli göçmenler tarafından geliştirilmiş olan bu enstrüman oldukça hoş yapı ve ses özelliklerine sahiptir. Karşılaştığınız ilk anda yüzünüzde sebepsiz bir tebessüm bırakan bu çalgı aleti ile ilgili sizlere tavsiyem ise mutlaka tecrübe etmenizdir.
Soprano ukulele modeli ise bu enstrümanın standardı olarak kabul gören ve en çok talep edilen modelidir. Elbette bu model dışında ukulele ailesinin başka fertleri de bulunmaktadır. Soprano kadar olmasa da sıkça talep edilen daha kalın sese sahip konser yani concert ve tenör modelleri de bulunmaktadır. Ebat büyüdükçe diğer müzik aletlerinde de olduğu gibi ses kalınlaşmaktadır.
Ukulele meraklıları için bilinmesi gereken ve değerlendirmesi gereken başlıca birkaç unsur bulunur. Bunların başında ise kullanım düzeyi ve amacınıza göre doğru bir karar vermektir. Gerek elektro gerek klasik modelleri olsun mutlaka geniş ve kapsamlı bir şekilde müzik aletini ele almalı ve değerlendirmelisiniz. Taşınması oldukça kolay olan bu enstrümanı satın alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar ise aşağıda bulunan fiyat başlığı altında yer almaktadır.

Soprano Ukulele Fiyatı
Soprano ukulele fiyatı sıkça talep edilmesi ve seri bir şekilde üretilmesinden dolayı diğer modellere göre uygundur. Oldukça ulaşılabilir fiyat aralığına sahip bu enstrümanın elbette dünya çapında kabul gördüğü ve geliştirildiği için oldukça özel üretim olan maliyetli ürünleri de mutlaka bulunmaktadır. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise mutlaka bu enstrümanı satın almadan önce ses tonunuz ve kullanacağınız müzik türü odağında değerlendirmenizdir. Gerekli olan araştırma ve incelemeyi yaptıktan sonra ise kullanım düzeyiniz ışığında ihtiyacınıza en uygun olan ukulele modeline mutlaka doğru bir marka ve tedarik noktasından karar verip tedarik etmelisiniz. Oldukça önemli olan bu konular bu ve benzeri herhangi bir telli müzik aleti alırken de geçerlidir. Soprano ukulele fiyatlarını değerlendirirken mutlaka koruma kılıfı, akort cihazı, pena gerekirse stant ve benzeri ek ekipmanları da göz önünde bulundurmalı ve mutlaka bu ürünlerden en az birkaç tanesini de satın almasınız. Şimdiden sizlere keyifli zamanlar dilerim, uzun vadede sizlere yardımcı olacak harika bir enstrüman hayatınıza katmak üzeresiniz bence en kısa zamanda bir soprano ukulele satın almalı ve tecrübe etmelisiniz.

 

Tavsiye Edilen Soprano Ukulele Modelleri ise Aşağıdaki Gibidir. 

  • Midex SP-21 Ukulele
  • Midex Ukx-901 Ukulele

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones