Stüdyo Ev Ekipmanları

Stüdyo Ev Ekipmanları

Stüdyo ev ekipmanları, profesyonel veya amatör olmak koşuluyla oluşturulan her türlü ekipmana verilen addır. Bir den fazla cihazın bir araya gelerek oluşturduğu genel bir sisteme de denilebilir. Bu ekipman ve sistemin birbiriyle uyum halinde çalışması sonucu oluşan bir sistemdir. Detaylı bir şekilde göz atacak olursak, ilk olarak temel kuralım düzen ve uyumluluk olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise, kalite, performans ve güç gibi etkenler rol oynamaktadır. Ama bu şekilde bir den fazla seçeneğin olması sizleri korkutmasın. Çünkü bu makaleyi okuduktan sonra, alışveriş yapmanız için studyo ekipmanları hakkında her türlü gerekli bilgiye ulaşacak ve nasıl bir eleme yolu kullanacağınızı öğreneceksiniz. Şimdiyse, ev stüdyoları hangi amaçla ve nasıl bir çalışma prensibiyle kullanılır, bunu öğrenmek için beraber bir alt başlığa geçelim.

Ev Stüdyoları Hangi Amaçlarla Kurulur?

Ev stüdyoları kullanım amacı iş, eğlence ve müzik gibi bazı farklı hobi başlıkları adı altında inceleyebilirsiniz. Başlıkları açacak olursak, bir blog kanalı kurup bunu profesyonel bir şekilde ilerletmenize yarayan ve yaptığınız aktivite ve eylemleri internet aracılığıyla belli bir profesyonellik seviyesinde dünyaya yaymanızı olanak sağlayan sistemler diyerek açabiliriz. Ekstra olarak, eskiden ses kayıt ve gibi işlemler bir hayli zor olduğundan dolayı, günümüzde satılan stüdyo ses sistemleri sayesinde kolayca kendi şarkılarınızı kendiniz kayıta alabiliyorsunuz. Bu sayede, sizler dilediğiniz alanda ve dilediğiniz şekilde bir den fazla avantajı sadece ev stüdyo ses sistemi aracılığıyla elde edebiliyorsunuz. Diğer amaçlara gelecek olursak, genel olarak internet alemi ile kurduğunuz bağı daha profesyonel bir seviyede yapmak istiyorsanız, stüdyo ekipmanları tam size göredir diyebiliriz. Günümüzde Youtube, Twitch, TikTok, Facebook ve İnstagram gibi popüler sosyal medya uygulamaları için içerik üreten kullanıcıların sıklıkla ihtiyaç duyduğu üst düzey ses ve görüntüleme alanlarıdır.

Başlangıç İçin Ev Stüdyo Ekipmanları

Başlangıç için ev stüdyo ekipmanları belli başlı temel cihazlardan oluşmaktadır. Bu cihazların gereksinimi olarak aynı şekilde ekipmanlarda bir hayli önemli olmaktadır. Bunun için genel olarak hem cihaz hem de diğer ekipmanlar hakkında bilgi vermek için açtığımız bu başlık adı altında, sizlere gerekli ve avantaj sağlayacak olan her türlü bilgiyi ayrı ayrı başlıklar adı altında aktarmaya çalışacağım.

Mikrofon:

Stüdyo mikrofonu olarak adlandırılan ve işe göre değişen mikrofonlar kullanılmaktadır. Mesela, dinamik mikrofon ve iş gereksinimine göre değişen condenser mikrofonlar kullanılmaktadır. Buna ek olarak, kasa ve çalışma prensibi olarak kendi içerisinde de ayrı kategorilere ayrılan bu ürünler, iş gereksiniminizi ne kadar iyi bilirseniz, o kadar doğru seçim yapma şansınızın arttığı bir başlıktır. Son olarak ise, ses kartı, phantom power ve 7.1 ses kartı gibi farklı gereksinimlere sahip olan mikrofonlar mevcut olduğu için, cihazları iyi tanımalı ve ona göre alışveriş yapmanız gerekmektedir.

Ses kartı:

Ses kartı olarak adlandırılan bu ürünler bilgisayar, tablet veya diğer cihazlar olmak üzere mikrofon ile bağlantı yapabilmek için ses kartı ihtiyacı olmaktadır. Bu noktada, ses kartı kullanmanız gereken yerler doğmaktadır. Mesela, enstrüman ile mikrofonu aynı anda sisteme bağlayacağınız zaman veya midi klavye ve diğer ürünlerle ilgili tüm bağlantı sorunlarını ortadan kaldıran üründür. Özetleyecek olursak, keyfi bir seçim değildir, stüdyo ekipmanlarında olması gereken zorunlu bir ihtiyaçtır. Ek olarak, condenser mikrofonları çalıştırabilmeniz için +48v girişi olan modelleri seçmeniz yarar vardır. Çünkü kondansatör mikrofon olarak adlandırılan bu ürünler, +48v destekleyici sayesinde sistemde görünür hale gelmektedir.

Akıllı Cihaz (telefon, bilgisayar):

Akıllı cihaz yani telefon ve bilgisayar olmazsa olmaz ürünlerden birileridir. Tüm sistemi tek çatıda toplamanıza olanak sağlayan akıllı cihazlar, yönetim paneliniz olacaktır. Bunun için, enstrüman, mikrofon ve diğer cihazlar ses kartına bağlandıktan sonra direkt olarak bilgisayara veya tablete bağlanmaktadır. Bu noktada, stüdyo ekipmanlarında kesinlikle bulunması gereken cihazlar olarak adı geçmektedir.

Enstrüman:

Kesin bir kalıplaşmış isim veremeyeceğimiz bu sistemde, enstrümanlar tamamen sizlerin yaptığı işe göre değişebilmektedir. Bunun için, tamamen isteğe dayalı kullanımı olan bu ürünler, yaptığınız işe göre varlığı veya çeşitliliği değişebilir bir yan başlık olarak düşünebilirsiniz. Ancak, genel bir kısıtlama mevcut olmadığı için, gerekli enstrüman mikrofonu ya da amfi girişi olan her türlü enstrümanı kolaylıkla sisteme bağlayabilirsiniz.

Midi klavye:

Midi klavye yaptığınız iş te efekt veya düzenlemeler yapmanıza olanak sağlayan bir enstrüman veya cihazdır diyebiliriz. Yaptığınız işe göre değişen gereksinimler adı altında bulunmaktadır. Varlığı yer yer zorunlu değildir. Kullanıldığı taktirde oldukça fazla avantaj sağlayacaktır.

Referans monitörü:

Stüdyo referans monitörleri iş gereksinimlerine ve kullanım alanlarına göre yer yer olan ve yer yer kullanılmayan cihazlar olduğu için yapacağınız işi ne kadar iyi tanıyorsanız, bu orantıda gereksiniminizin ne kadar olduğunu öğreneceğiniz cihazlardır. Kullanım açısında doğru yer de oldukça fazla yarar sağlarken, yer yer kulaklık yardımıyla kolaylıkla da çözümlenebilir bir iş gerekliliğine sahiptir.

Yazılımlar:

Yazılımlar oldukça önemli faktörlerdir. Öncelikle, IOS ve ANDROİD olmak üzere cihazlar ve sistem arası uyumu sağlamaktadır. Daha sonra ise, ses kaydı veya yayıncılık için kullandığınız programlar rol oynamaktadır. Seçimi tamamen keyfi ya da profesyonelliğe göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel özetlemek gerekirse hem uyumluluk açısında hem de yapacağınız iş gereksinimi açısından kolaylık veya avantaj adı altında çeşitli yararlar sağlamaktadır.

Aparat ve benzeri ürünler:

Aparatlar yani enstrümanları en konforlu ve belli bir düzen çatısı altında kullanmanıza olanak sağlayan ürünlerdir. Sizleri daha konforlu kullanım sunan bu ürünler, ürüne veya cihaza göre zorunluluk ya da ekstra yarar sağlayan ihtiyaçlar altına girmektedir. Örnek vermek gerekirse, mikrofonlar için stand, shock mount, mikrofon tutacağı veya buna benzer aparatlar. Diğer cihaz ve ürünlere örnek vermek gerekirse, masa, enstrüman sehpası, monitör standı ve buna benzer ürünlerdir. Genel olarak, çoğu zaman büyük avantajlar sağladıkları için kullanımı zorunlu kabul edilmektedir.

Ses İzolasyonu:

Yukarıda bahsedilen ekipmanlar dışında stüdyo ev dekorasyonu olarak kabul edilen odanın ses izolasyonu oldukça önemlidir. Direkt olarak projelerin kalitesine yansıyacak olan bu unsur hakkında daha kapsamlı bir yazıda konuyu ayrıca ele alacağım. Mutlaka bu unsuru da mevcut alan ile ilgili profesyonel firma ve yetkililerden araştırarak önemle ele almalısınız. Ayrıca sadece mikrofonlar için dahi mikrofon ses izolasyon pad ürünleri bulunur. Bildiğiniz üzere ses dalgaları farklı maddelere çarpıp dönebilecek yapıya sahip hava tanecikleri üzerinden ses dalgası biçiminde aktarılan unsurlardır. Bu yüzden hem dışarıdan gelecek istenmeyen ses dalgası hem de performans esnasında odanın yapısına göre akustiğinin daha sağlam temellere taşınması için mutlaka değerlendirilmesi gereken unsurlardır. Son olarak toplu yaşam alanlarında yani ev stüdyolarında hem çevreyi rahatsız etmemek ve daha rahat işlerinizi yapabilmeniz açısından oldukça önemlidir.

Stüdyo Ekipmanları Tavsiye

Öncelikle kendi fikrime geçmeden önce hem kullanıcılardan edindiğim bilgi hem de uzun vadede her türlü seviyeye rahatlıkla cevap verebilen ürün çeşitliliğine sahip Türkiye’nin en güvenilir Stüdyo Ekipmanları tedarik firması olan Yonka A.Ş. internet sitesini mutlaka ziyaret ederek alanında profesyonel kişilerden yardım almanızı tavsiye ederim(Resme tıklayarak ilgili satış platformuna erişebilirsiniz):

Stüdyo ekipmanları hakkında genel olarak bahsettiğimiz bilgilere bakacak olursanız, ürün satın almadan önce her konu başlığı adı altında bilgiye sahip olduğunuzu fark edeceksinizdir. Ancak, genel bir tavsiye vermek gerekiyorsa, satın almadan önce her ürün ve aparat için marka ve model araştırması yapmanız oldukça fazla yarar olacaktır. Daha sonra ise, satın alacağınız firma hakkında araştırma ve garanti koşulları hakkında bilgi, sizlerin alışveriş sonrası yararlanacağınız hizmetler içerisinde yer aldıklarından dolayı, oldukça önemli bir konu başlığıdır. Tüm bunları uyguladıktan ve makaleden gerekli notları aldıktan sonra, güvenilir ve sağlıklı alışverişi yapmaya hazır olacağınızı düşünüyorum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones