Stüdyo Kulaklık Önerileri

Stüdyo Kulaklık Önerileri

Stüdyo kulaklık önerilerinin ve gerçekten ihtiyaç duyacağınız kulaklık ile ilgili bilgilerin yer aldığı bu yazımda öncelikle kulaklık hakkında genel bilgilere yer verdikten sonra stüdyo ortamlarına geçmek istiyorum. Ayrıca bu yazıda yer alan öneri ve dikkat edilmesi gereken unsurlara göz atar iken, mutlaka sesin kalitesinin kullanım düzeyi ve alanlarına göre farklı seviye ve çeşitliliklerde olabileceğini unutmayınız. Çünkü alan stüdyo dahi olsa günümüzde birçok stüdyo modeli yer aldığı için farklı amaçlar doğrultusunda oluşturulan yeni nesil stüdyo ortamları hayatımıza girmiştir. Öncelikle gelelim kulaklığa, nedir ne amaçla ve ne şekilde kullanılır.

Kulaklık kablolu ve kablosuz olarak tercih edilebilen günümüzde de kulak üstü ve kulak içi şeklinde tanınan elektronik ses ürünleridir. Bu muhteşem ürünlerde yer alan sürücü adı verilen aygıtlar aslında mini bir hoparlör modelidir. Hoparlörden farklı amaçla tasarlanmasının en büyük sebebi ise hoparlör modelleri geniş kitle ve alanlara ses aktarmak için tasarlanmış iken kulaklıklar sadece kullanıcıya ses iletmek için kullanılır. Ses kontrolü, analiz ve dinlemek için kullanılan kulaklık modelleri stüdyo, sahne, müzik türleri evler daha doğrusu sesin girdiği tüm alanlarda verimli bir şekilde kullanılır. Hatta hayatımızda sıkça geniş yer kaplayan telefonlarımız ve bilgisayar modellerimizi dahi dahili ve harici kulaklık ile kullanıyoruz. Genellikle akıllı cihazlar da tercih edilen pratik kullanıma sahip kolay taşınabilen kulak içi kulaklık modelleri olsa da stüdyo ortamlarında özellikle kulak üstü kulaklık modellerine yer verilmektedir. Bunun da en büyük sebebi ise, mevcut sürücü ebatları ve potansiyeli sayesinde daha özellikli ve daha üst kalite sesleri sunar iken dış ortam seslerinden kullanıcıyı mevcut yapısı itibari ile daha verimli izole edebilmektedir.

Birçok açıdan ele aldığımız kulaklıklar ile ilgili öncelikle stüdyo ortamlarında yer alan modellerinden ve sebeplerinden bahsetmek istiyorum;

Monitör kulaklık ve referans kulaklık modelleri bu alanda sıklıkla karşınıza çıkabilecek ürünlerdir. Bunun da en büyük sebebi üretiminde geliştirilen ve kullanıcıya üst seviye olarak sunulan ses potansiyelidir. Yani ses frekans aralığı, tonlaması, tiz, bas ve mid unsurları projede aşamasında ki mevcut sesi en iyi şekilde analiz etmenize olanak tanıyacak oldukça hassas ses kabiliyeti sayesinde sizlere sesin oldukça ayrıntılarını duyma imkânı tanıyacaktır. Aslında bu açıklama ile birlikte stüdyo ortamlarında kulaklık modellerinin tercih edilme amacı ile de tüyo vermiş olduk. Nasıl mı?

Gelin isterseniz bu konuya daha detaylı ve kapsamlı bir şekilde alt başlığımızda inceleyelim…

Sesin Mutfağı Olan Stüdyo Ortamlarında Kulaklığın Yeri

Sesin mutfağı olarak kabul edilen stüdyolardır. Çünkü nasıl ki eşsiz ve enfes lezzetli yemekler ustalarımızın marifetli ellerinden ve mutfaklarda çıkıyor ise, üst düzey ses projeleri de bu amaçla kurulmuş birçok ses ekipmanının yer aldığı profesyonel kişilerin yer aldığı stüdyo ortamlarında çıkmaktadır. Kabaca stüdyo ortamlarında enstrüman, mikrofon, kulaklık, ses kartı, mikser, amfi, hoparlör, midi klavye ve benzeri birçok ekipman yer alabilir. Bu tamamen stüdyonun seviyesi ve kullanım amaçları doğrultusunda değişebilen unsurdur.

Öncelikle kulaklık sayesinde performans esnasında anlık olarak çeşitli enstrümanlardan gelen sesleri ayrı ayrı analiz etmenize olanak tanır iken bütün mevcut ses kaynaklarından gelen seslere hassas ve detaycı bir şekilde ele almanıza olanak tanıyacaktır. Bu yüzden oldukça kaliteli olarak kabul edilen ses projeleri ortaya çıkarken birçok ekipman bir ayrı ayrı yer alsa da bir bütün halinde çalışmaktadır.

Stüdyo kulaklık önerilerimize geçmeden önce son yılların popüler olan home stüdyo ortamlarına, öncelikle yotuber ve twitch yayıncı ve sanal ortam oyun ve benzeri içerik üreticilerinin kullandığı farklı seviyelerde yer alan stüdyo ortamlarına, bu ortamlarda genellikle mikrofonlu kulaklık modelleri yer almakta ve dolayısı ile stüdyo kulaklık olarak mikrofonlu kulaklık modelleri tercih edilmektedir. Aslında ilk unsur sesin kalitesi olsa da bu ve benzeri ortamlarda tepki süresi, mikrofon gibi ek ekipmanın bir arada olmasından dolayı kullanışlılık ve hatta konfor gibi unsurlar ön plana çıkmaktadır. Son olarak bu stüdyo ortamlarında da elde edilen projeler ışığında değerlendirilebilecek stüdyo kulaklık modelleri maddi imkanlarınız ışığında tercih etmeniz gereken ürünlerdir.

Gelelim sizler için alanında uzman arkadaşlarımızın yapmış olduğu araştırma sonucu edindiği bilgiler ışığında stüdyo kulaklık önerilerine;

Stüdyo Kulaklık Öneri Listesi

Öncelikle son zamanda sıkça talep edilen ve kullanıcısından uzun vadede üstün performans alması ile birlikte eşsiz kullanışlılık kazanan modellere yer vermekteyiz.

  • Superlux HD668B Profesyonel Stüdyo Referans Kulaklık
  • Superlux HD681 Profesyonel Stüdyo Kulaklık
  • AKG K52 Stereo Stüdyo Kulaklık
  • AKG K72 Stereo Stüdyo Kulaklık
  • AKG K92 Stereo Stüdyo Kulaklık
  • AKG K702 Stüdyo Referans Kulaklık
  • Audio-Technica ATH-M60X Stüdyo Monitör Kulaklık
  • Beyerdynamic DT 880 PRO Stüdyo Kulaklık
  • Behringer HPX6000 Profesyonel DJ Kulaklık

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones