Tenör Ukulele | En Çok Tercih Edilenler

Tenör Ukulele
Tenör ukulele sınıfında oldukça özel olarak kabul edilen ukulele türüdür. Ses ve tını bakımından kesinlikle kullanılan müzik türü ve ses tonuna göre değerlendirilmesi gereken ukulele modelidir. Ben ise sizleri bu müzik aletini birçok açıdan anlatacağım. Sizler için yaptığım kapsamlı incelemelerim yazımın devamında yer almaktadır. Öncelikle genel ukulele ailesinden bahsetmek istiyorum. Ukulele karşınıza son zamanlarda sıkça çıkma potansiyeli olan ilgi odağı olmuş eşsiz bir enstrümandır. Telli müzik aletleri sınıfında yer almakta olan bu enstrüman her geçen gün daha geniş alanda yer almakta ve icra edilmektedir. Tıpkı gitarlarda olduğu gibi telli müzik aleti sınıfına üye olan bu enstrümanın yapısında oldukça özel ağaçlar tercih edilmektedir. Boyundan büyük işler çıkarabilen özel bir çalgı aletidir. Boyundan büyük dememin en büyük sebebi ise oldukça küçük yapılarda olmasıdır. İlk bakışta sizi kendine hayran bırakacak olan ve tüm sempatiyi üzerine toplayabilecek minik bir müzik aletidir.

Ukulele kendi içerisinde ürettiği ses türüne göre çeşitlenmiştir. Bunlardan ise en sık talep edilen ve icra edilenleri ise soprano, concert ve tenör modelleridir. Tenör bahsetmiş olduğum diğer iki ürüne göre hem yapı hem de ses bakımından daha büyük ve toktur. Diğer üyelere göre daha kalın sese sahip olan bu enstrüman yapı bakımından da daha iri ve uzundur.
Sadece 43 cm tel uzunluğuna sahip olan bu özel enstrümanın toplam uzunluğu ise 66 cm’dir. Tüm ukulele modellerinin boyutu küçüldükçe kullanılması da zorlaşmaktadır. Çünkü ebat büyüyünce sapı daralmakta ve perdeleri arasındaki mesafe kısalmaktadır. Böylece nota basmak ve ürünü performans edebilmek oldukça güçtür. Birçok açıdan kaleme aldığımız bu enstrümanların diğer bir adı da zıplayan pire olarak geçmektedir. Bununda en büyük sebebi oldukça kısa ve hızlı tınılara sahip olan ince sesli enstrümanlar olmasıdır. Fakat tenör ukulele diğer modellere kıyasla oldukça kullanışlı, derin, kalın ve uzun seslere sahiptir.
Birçok açıdan kapsamlı bir şekilde kaleme aldığımız ukulele ve tenör ukulele modeli hakkında satın almadan önce bilinmesi gereken ve merak edilen fiyat konusu da yazımın devamında yer almaktadır. Sizin de merakınız bir adım öte de ve bu eşsiz enstrümanları tecrübe etmek istiyorsanız mutlaka alt başlığı dikkate alınız.

Tenör Ukulele Fiyatı
Tenör ukulele fiyatı bahsetmiş olduğum soprano ve concert modellere göre daha maliyetlidir. Bunun da en büyük sebebi hem boyut bakımından büyük olması ve malzemenin çok gitmesidir. Ayrıca en çok fiyata etki eden unsur ise üretiminden geçmektedir. Ukulele standart olarak kabul edilen model soprano olduğu ve en çok sopranonun tercih edilmesinden dolayı seri üretimde bulunulan modeller sırasıyla soprano, concert ve tenör şeklindedir. En az üretilen model olmasından dolayı ve ses türünün gerçekten kişiye ve müzik türüne göre daha hassas olmasından dolayı birçok marka bu ürünü üretmekte fakat maliyet bakımından diğer iki modele göre daha yüksek olmaktadır. Benim bu konuda sizlere tavsiyem ise kullanılması bence en kullanışlı olan ukulele türü tenör olduğu için ve aşina olduğunuz gitar enstrümanına daha yakın tasarıma sahip olduğu için mutlaka bu ürünü tecrübe etmelisiniz. Fakat tenör ukulele ve diğer modelleri doğru bir ağaç türünden üretilmiş olması ve gerçekten bu alanda üst düzey, kullanışlı ve uzun vadede üstün performans sunabilen doğru markalardan size en uygun modeli seçmenizdir. Mutlaka değerlendirme yaparken bütçeniz odağında değerlendirip, kullanım alanınıza göre model seçmelisiniz.

 

En Çok Tercih Edilen Tenör Ukuleleler

*Midex TN-26

*Midex TN-26ST

*Midex TN-2600

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones