Twitch Yayın Nasıl Açılır?

Twitch Yayın Nasıl Açılır?

Twitch nasıl yayın açılır hakkında karşımıza sıkça sorular çıkmaktadır. Bu sayede konuyu kapsamlı bir şekilde ele alarak meraklı kullanıcılarımızı kapsamlı bir şekilde bilgilendirmek istiyoruz. Öncelikle Twitch ve benzeri internet platformlarından bahsetmek istiyorum. Günümüzde birçok kullanıcı içeriklerini paylaşarak maddi kazanımlar sağlamakla birlikte keyifli zaman geçirerek sanal ortamlarda sosyalleşmektedir. Sanal sosyal ortamlar arasında günümüzde sıklıkla başvurulan Youtube, TikTok, Facebook, İnstagram, Twitch ve benzeri platformlar bulunmaktadır. Twitch uygulamasının ise bu diğer platformlardan farkı ise genellikle kullanıcıların oyun ve benzeri tecrübelerini anlık canlı olarak yayın şekli ile paylaşmasından dolayı tutulmuştur. Şimdilerde ise gerek bağış yapabileceğiniz gerekse de ilginizi çeken oyun ve benzeri uygulamalarda keyifli zamanlar geçirerek birçok kullanıcıyı izleyebileceğiniz platformdur. Yani gerek evlerinde sosyalleşen kişilerin kullanıcılara temas edebildiği ve dayanışma içerisinde bulunabildiği eşsiz bir ortamdır. Bu ve benzeri sosyal platformların tutulmasına sebep olan unsurların başında ise ilk olması ve geniş kullanıcı kitlelerine uzun vadede temas halinde olabilmesidir.

Yayın ve Yayıncı Nedir?

Gelelim Twitch ortamlarında yayın yapan kişilerin tam olarak ne yaptığına, örneğin kendinizi herhangi bir oyun ve benzeri uygulamada izlenilesi yanlarınızın olduğunu düşünmektesiniz. Uygun ekipman ve ortam şartlarını hazırladığınız takdirde kendinize oyun oynarken ulaşılabilir olarak kişilere gerek ekran görüntünüzü gerek ses ve kendi görüntünüz ile bir araya getirerek kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Böylece hem siz yaptığınız işten keyif alarak ve yol kat ederek yapmanız hazzını yaşarken sizi izleyen kişilerde sizlerden bir şey öğrenip keyifli zaman geçirebilir. Yani yayın sizlerin tecrübelerinizi anlık olarak paylaştığınız anlara verilen isimdir. Yayıncı ise belirli düzeye erişmiş düzenli olarak tecrübelerini paylaşan kullanıcılara verilen genel isimdir. Twitch ortamının ise bu sistem ile üst seviyelerde harmanlanması ile birlikte yayın ve yayıncılar için eşsiz bir unsur olarak hayatımıza dokunmaktadır.

Twitch nasıl yayın açılır diye merak ediyorsanız eğer öncelikle birtakım ekipmanların yanı sıra uygun yazılımlara ihtiyaç duyacaksınız. Twitch ve yayıncı ekipmanlarına ise kısaca bahsetmek gerekirse eğer;

Twitch Yayıncı Ekipmanları

Twitch yayıncı ekipmanları günümüzde sıkça talep edilen ve birçok üretici markanın geliştirdiği ses ve görüntüleme sistemlerinden oluşur. Elbette en temel unsur ise bilgisayar olarak kabul edilir. İyi bir yayın yapmak için gerekli ekipmanlar ise yazımızın devamında yer almaktadır. Bu ekipmanları yayın seviyeniz ve bütçeniz odağında değerlendirerek satın almalısınız.

Bilgisayar: Günümüzde elbette oldukça üst seviyelere erişmiş tablet ve telefon olsa da kendi tecrübelerinizi anlık olarak yayın açarak paylaşmak istiyorsanız eğer iyi bir işlemci, ram ve ekran kartına sahip bilgisayara sahip olmalısınız. Yani ekran kartı sizin oyun performansınıza ram ve işlemci ise hem oyun performansı kadar oyunu aktarma potansiyelinize etki ettiği için oldukça üst seviyelerde olmalıdır. Hele de üst seviye olarak 1080p ve daha üzeri seviyelerde yayın yapmak için ise yani kaliteli yayınlar yapmak için ise gerçekten ciddi maddi imkanlar ile bir araya gelen yayıncı sistemleri toplamalısınız. Benim başlangıç seviyeleri için tavsiyem ise harici bir bilgisayar ile yayını aktarıp ana bilgisayarın görüntüsünü harici bilgisayar üzerinden yayın şekli ile paylaşmanızdır. Böylece Twitch yayını için ikinci bilgisayar oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Yaptığınız şey ise en sade haliyle oyun oynadığınız bilgisayarın yükünü azaltmaktır. Yani onun görüntüsünü başka bir bilgisayara aktararak oyun performansınızı tehlikeye atmamış olur böylece yayını açan bilgisayarın yükünü dağıtmış olacaksınız. Elbette her ne olursa olsun ekran kartı, ram ve işlemci oldukça önemlidir.

Mikrofon: Yayıncı mikrofonu olarak da geçen condenser yapılı harici mikrofonları kullanarak üst seviye yayın yapabilirsiniz. Elbette bu mikrofonları shock mount, mikrofon masa standı, pop filtre gibi unsurlar ile birlikte kullanmalısınız. Yayıncı mikrofonu olarak kabul edilen ürünleri birçok tedarik kanalından satın alabilirsiniz.

Kulaklık: Genellikle yayıncılar hoparlör dışında kulaklıklara yer verir. Bu kulaklık türleri ise genellikle kulak üstü büyük sürücülere sahip mikrofonlu oyuncu kulaklıklarıdır.

Harici Kamera: Kendi görüntülerini ekranlarına green screen yöntemi ile birleştirerek arka fon oyunu kirletmemesi için temizleyerek sıkça kullanılan yöntem için genellikle üst seviye renk kalitesine sahip harici kamera modelleri kullanılır.

Işıklandırma: Odanın ışıklandırması direkt olarak sizin görüntünüze yansıyacağı için sıklıkla üst seviye efekt sistemleri ve aydınlatmalar yayıncı odalarında başvurulmaktadır.

Yazılım: Günümüzde yayıncıların en çok kullandığı OBS programıdır. Direkt olarak Twitch platformu ile adapte halde kullanılabilen bu yazılım sizlere katmalar halinde ses ve görüntü hizmetleri sunabildiği gibi eşsiz ayar biçimleri sayesinde işinizi kolaylaştırdığı gibi yayın için eşsiz yazılımdır. Open Broadcaster Software adındaki kısaltması OBS olan bu uygulama ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Yukarıda yer alan ekipman ve yazılımlar sayesinde farklı düzey ve amaçlar doğrultusunda Twitch yayın nasıl açılır sorusuna detaylı bir şekilde cevap verdiğimizi düşünmekteyiz. Ayrıca midi klavye, enstrüman ve benzeri ekipmanlar yayıncıların amaçları ve içerik türüne göre değerlendirilebilir. Yayıncının seviyesi yani yayın kalitesi de Twitch nasıl yayın açılır konusuna farklı ekipman ve ürünler ortaya çıkarabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones