Ukulele Akorları | En Popüler Ukulele Akorları Videolu Anlatım

Ukulele Akorları

Ukulele akorları diğer telli müzik aletlerinde olduğu gibi uyum içerisinde bir arada tınlayan enstrüman seslerine denilir. Akor kelimesi Fransızca kökenli olmasının yanı sıra kullanılan tel ve perdesi o anki uygulanan ses projesine göre değerlendirilerek ayarlanabilir. Çok geniş ve kapsamlı bir konu olmakla birlikte ukulele ve benzeri telli müzik aleti meraklılarının oldukça özenle ele alması gereken unsurların başında gelmektedir. Akor kelimesi müzik aleti meraklılarının sıklıkla karşılaştığı ve bu enstrümanlara emek verdiği sürece de vakit ayırıp kendini geliştirmesi gereken unsurların başında gelmektedir. Elbette kullandığınız enstrüman ve icra ettiğiniz müzik türüne göre çeşitlenen fakat sıklıkla değerlendirilen akor örnekleri yer almaktadır. Akorları iyi anlaya bilmek için ciddi bir ses kulağına ve nota bilgisine sahip olmasınız.

 

Nota ise müzik aletlerinde üretilen seslerin kâğıt üzerinde ifade biçimi olarak kabul edilebilir. Notaların yanı sıra sıklıkla duyacağınız Majör ve Minör terimleri bulunmaktadır. Batı müziği bu iki ana akor sıklıkla yer almaktadır. Tek bir nota gördüğünüz de majör olarak yanın da m harfi konulduğunda ise minör olarak kullanılmaktadır.  Merak edilen ve sıklıkla araştırılan bu konu ile ilgili kapsamlı olarak genel bilgiler verdiğimize göre ukulele akorlarına geçmeden önce ukulele hakkında bilgiler vermek istiyorum.

 

Ukulele ortaya çıktığı Hawai topraklarında zıplayan pire anlamına gelen kendine has ses ve tını özelliklerine sahip minik enstrümanlardır. Ürettiği seslere göre çeşitlenen ve sesler toklaştıkça ebatı büyüyen ukulele çeşitleri bulunmaktadır. Dört adet teli bulunan ve uke olarak kısaltılan bu müzik aleti akort edilirken teller G, C, E ve A ya da A, D, F# ve B şeklinde ayarlanabilir. Ukulele modelleri küçükten büyüğe doğru olacak şekilde soprano, konser, tenör ve bariton şeklinde ayrılmaktadır. En ince sese ve en ufak boyuta sahip olanı soprano modelidir. Bu eşsiz model günümüzde en çok talep edilen ince sesli modeldir. Bu enstrümanlar Portekizli göçmenler tarafından geliştirilmiş ve günümüzdeki şekil ve ses özelliklerine sahip hale gelmiştir.

 

Ukulele akorları ise bu enstrümanların zaman içerisinde gelişmesi ve talep edilmesi ile doğru orantılı olarak ihtiyaç duyulmakta ve öğrenilmektedir. Ayrıca günümüzde farklı müzik türlerinde sıklıkla kullanılan akorlar bulunmaktadır. Bunlar ise başlıca;

 

 

Genel olarak ahşaptan yapılan bu telli müzik aletinin sıklıkla tercih edilen akorları yukarıda yer almaktadır. Benim bu konuda sizlere tavsiyem sizlere sunduğumuz dışında farklı kullanım düzeylerine ve müzik türlerine uygun bir şekilde tasarlanan ukulele akorları bulunduğu için, mutlaka bu konu ile ilgili merakınız üst seviyelerde ise profesyonel bir yardım almalısınız. Üst seviye yardım almanın yanı sıra düzenli ve periyodik bir şekilde emek verip sabırlı bir şekilde uzun soluklu bir yola girmeniz gereken eşsiz tadlar alabileceğiniz özel müzik aletleridir.

 

Ayrıca mutlaka bu eşsiz ürünleri tercih ederken güvenilir ve bu alanda profesyonel olarak tedarik noktasından ihtiyacınıza ve maddi kaynağınıza en uygun olan ürünü talep ediniz.

 

Sizler İçin Faydalı Olabilecek Bazı Videoları Aşağıda Paylaşıyoruz;

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones