Video Kırpma Nasıl Yapılır?

Video Kırpma Nasıl Yapılır?

Video kırpma nasıl yapılır sorusu yeni başlayanlar için çok önemli bir yer arz etmektedir. Bunun için bu başlık adı altında sizlere yan başlıklar yardımıyla da tüm detayları aktarmaya çalışacağız. Öncelikle makalemizde nelerden bahsedeceğimizi ve sizlere bulunacağımız tavsiyelerden bahsetmek istiyorum. Bu başlık adı altında sizlere program tavsiyesi yapacağımızı ve hangilerinin hangi aşamada kullanmanız gerektiğini söyleyeceğiz. Ekstra olarak önemli hususlardan bahsetmeye çalışıp, sizlere altın değerinde ön bilgiler vermeyi planlıyoruz. Şimdi, soruya yeniden dönecek olursak, video kırpma çeşitli programlar yardımıyla yapılmaktadır. Ekstra olarak sadece programların yapacağı sınırsız olduğundan dolayı, programın kalitesine göre de yer yer yapabileceğiniz şeyler kısıtlanabilmektedir. Ancak, sizlerin öğrenmesi gereken önemli faktörlere gelecek olursak, video kırpma denilince akla birçok şey geldiğini varsayarsak, video daraltma, video montajlama, video sahneleri kırpma ve green screen özelliğiyle video kırpma olmak üzere gördüğünüz üzere çeşitli başlıklara ayrılabilmektedir. Tüm bunları sadece programlar yardımıyla yapacağınızı düşünecek olursak, tüm bu işleri yapacağınız panelleri iyi öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için, programların anlaşılabilir bir panele sahip olması ve sizlerin işini kolaylaştırmak için yazılımının yapıldığını düşünecek olursak, geriye kalan tek şey programlar arası seçim yapmak olmaktadır. Peki, tüm bu anlattıklarımızın hepsi nasıl yapılmaktadır. Kısaca özetleyecek olursak, elinizde var olan bir video üzerinde düzenlemeye yapmanıza, ekleme veya çıkarma yapmanıza olanak sağlayan bu programlar, videolarınızın albenisini arttırmak için işinize yarayacak tüm yazılımlara sahiptir. Tüm bu işlemleri programdan programa değişen farklı paneller ya da aynı panel üzerinde basitçe yapabilirsiniz. Ancak, bu kolaylık yaptığınız işin zorluk seviyesine göre değişmektedir, fakat tüm konu programlarda bitmektedir. Bunun için, konuyu daha iyi anlamanız için bir alt başlığa geçmenizde yarar vardır.

Video Kırpma Programları

Video kırpma programları belli başlı bir sistem altında çalışmaktadır. Bu sistemler sizlerin çekim yaptığı videolar üzerinde düzenleme ve ekleme veya çıkartma yapmanız için kurulmuştur. Bunlar yüzeysel olarak bu kadar basit görünse de, işlerde ne kadar detaya inerseniz, bir o kadar fazla işlem yapmaya başlayacaksınızdır. Bunun için, her düzeyde işe özel programlar mevcuttur. Bu programların her birinin farklı başlıklar altında işe yaradığını düşünecek olursak, işin gereksinimi olan profesyonellik seviyesine göre farklı programlar kullanmanız gerekebilmektedir. Şimdi, sizler programları herhangi bir sıraya sokmadan ayrı ayrı başlıklar altında özetlemeye çalışacağım. Bu özetler sayesinde gereken iş gereksinimlerinizle karşılaştırarak, dilediğiniz seçimleri yapabilirsiniz.

Movavi

Movavi olarak adlandırdığımız ve ses, video, fotoğraf ve diğer birçok işlemi yapmanıza olanak sağlayan bu program, panel açısından örneklerimiz arasından yaptığı işe göre en basit olanıdır. Orta seviye ve kolay seviye işlerde kullanabileceğiniz bu program, yer yer profesyonel işlerinde altından kolayca kalkabilmenize olanak sağlamaktadır. Programın güncelliğine gelecek olursak, her geçen gün özel ARGE ekibi tarafından güncellenen bu program, sizleri yarı yolda bırakmayacak ve fiyatı bir kereye mahsus uygun bir alışverişle lisansını elde edeceğiniz özel bir kırpma programıdır.

Gomlab

Gomlab günümüzde çok fazla tutulan ve youtuber, yayıncı ve bunlara benzer kolay ve orta seviye işleri yapan birçok insan için vazgeçilmez bir yere gelmiştir. Panel açısından çok fazla yormayan bu program, profesyonel işler için olmasa da orta seviyeye kadar sizlere destek sağlayan kaliteli bir programdır. Kısa zamanda çok fazla iş yapmak istiyorsanız, kolay anlaşılabilir paneli sayesinde tercih edebileceğiniz güzel bir programdır.

Bandicam

Bandicam video kırpma programı basit ve orta kalite işler için sizlere destek olabilecek örneklerimiz arasında en basit programdır. Oldukça basit bir panele sahip olan bu program, kamera ile ekran kayıt etme, video kesme, birleştirme ve buna benzer basit işleri yapabileceğiniz bir montaj programıdır.

Adobe Premiere Pro

Adobe premiere pro dünya üzerinde kabul görmüş ve birçok sektörde aktif olarak kullanılan bir video kırpma programıdır. Montaj işlerini ve green screen kullandığınız profesyonel işlerde dilediğiniz düzenlemeleri yapabileceğiniz en kaliteli programdır diyebiliriz. Tavsiyelerimiz arasında önemli bir yere sahip olan bu program, her işin altından kalkabileceğiniz ve ömür boyunca kullanabileceğiniz bir montaj programıdır. Panel açısından diğerlerine nazaran biraz zor gibi görünse de öğrendiğiniz taktirde hayal gücünüzde var olan her şeyi yapabileceğiniz en kaliteli programdır diyebiliriz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones