Yan Flüt Nasıl Çalınır ? Yan Flüt Çalma Teknikleri

Yan Flüt Nasıl Çalınır?

Yan flüt nasıl çalınır? Sorusuna cevap vermeden önce, genel olarak üflemeli çalgıların ortak özelliğinden ve yan flütün tüm bu modellerinin farkından bahsedeceğim. İlk olarak, üflemeli çalgılardan olan ve yan flütünde ortak özelliği olan bazı özellikler vardır. Mesela, enstrümanların yapımında geçen malzemeler. Bu özellik hem ortak olup hem de farklılık gösterebilir. Ancak ortak nokta şudur ki, hepsinin kendine özel malzemeleri bulunmaktadır. Peki ne den bu soruya böyle başladım? Çünkü bir enstrümanı tanımadan asla çalamazsınız. Neden mi? Çünkü bir enstrümanı çalmadan önce, neler yapabileceğini bilemeniz ve ne kadar el emeği gerektiren bir iş olduğunu bilmelisiniz. Zaten bunların farkına varırsanız, ileride istediğiniz konuma ya da istediğiniz seviyeye gelebileceksinizdir. Şimdi biraz örnekler verip konulara dönelim. Mesela, her üflemeli çalgının ayrı kasada olduğunu, farklı maddelerden yapıldığını ve çalabilmek için ayrı ayrı gayretler gerektirdiğini anlayabiliyorsunuzdur. İşte bu noktada, yan flüt de kendine has bir çalım tarzına ve çeşitli kullanılabilir ortamlara sahip bir müzik aletidir. Peki Yan flüt Nasıl Çalınır? Yeni başlayanlar nelere dikkat etmeli? Sorusunun cevabını bulacağınız bu makalede, sırayla başlıları okuyarak ve kendinize bir şeyler çıkartarak geçmenizi rica ediyorum.

Yan Flüt Nasıl Çalınır? Ve Yeni Başlayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Yan flüt nasıl çalınır? Sorusunu önce kendinize sormanızı istiyorum. Tabi ki belli başlı herkesçe doğru cevapları kendinize verebiliyorsunuz. Ancak, bu noktada önemli unsurlar ve kriterler vardır. Bunlar, ilk başta enstrümanı tanıyor olmanız gerekmektedir. Sonra, enstrümanın hayatınızda önemli bir noktaya koymalısınız. Daha sonra, bu enstrümanı incelemeler ve notalara bakmadan sesler çıkarmalısınız. Bu sayede, gerçek bir sanatçı olabilir ve enstrümanı ezbere çalmaktan çok, kısa bir ritim dinlemesi ile şarkıya kolayca eşlik edebilirsiniz. İşte bu noktada, enstrümanı tanımak en önde gelmektedir. Diğer yandan, tabi ki özel ders alarak, kendinize bir yol gösteren bir ustayı seçebilirsiniz. Ancak, aklınızda şu soru bulunsun, usta veya yol gösteren olmadan öğrenenler nasıl öğrenmektedirler? İşte burada benim istediğim duyguya geleceksiniz. Hırs, sevgi, özlem ve bu duyguların yanı sıra toplumda kaçış ya da bir dakika bile olsa, kendinize özel bir alan yaratıp, ruhunuzla yüzleşmeniz. Eğer bu ve benzeri şeylere ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız, ne kadar iyi çaldığınız veya notaları ne kadar iyi vurguladığınız önemli değildir. Çünkü sevgi ve müzik ile eninde sonunda başarıya ulaşacaksınızdır. Bu başlığa son olarak, soruya cevabı verdiğimi düşünüyorum. Ancak, konuyla ilgili biraz daha teknik olarak cevap vermek gerekirse, doğru ağız hareketleri ve parmak pratiği ile çalma tarzınızı geliştirebilir, hatta fark etmeden geçen günlerden sonra, geçmişe dönüp baktığınız zaman kat ettiğiniz yola şaşırabilirsiniz. Diğer yandan, ağız hareketi demişken gerekli açıklamasını yapalım. Birkaç ders videosu izleyerek kavrayabilirsiniz, fakat teknik olarak alt dudağı içe kıvırıp, üst dudağı öne çıkararak yan flüt çalabilirsiniz. Ekstra, müzik aletinin gerekli temizliğini yapmanızda gerekmektedir. Hepsine ek olarak, 3 adet tekniği bulunan bu müzik aletinde tek dil tekniği, çift dil tekniği ve üç dil tekniği olarak adlandırılan bu teknikleri öğrenmeniz gerekmektedir. Sonrasındaysa, gerekli üfleme şiddetini ayarlayarak istediğiniz tınıyı rahatlık ile çıkarabilirsiniz.
Tüm başlığa son olarak, yukarıda yazan bilgilere göz attığınız zaman, anlayacağınız üzere, yan flüt ve diğer tüm enstrümanları daha iyi çalabilmek için o enstrümanı sevmeli ve anlamalısınız. Diğer yandan, enstrüman hakkında bu makale ve benzer makaleleri okuyarak bilgi toplamanızda, yeni başladığınız bir yolda size daha çok görüş mesafesi katacaktır. Ne de olsa dediğimiz gibi önce tanımalıyız. Daha sonra, asla pes etmeden denemeler yapmalısınız. Bu durum bazen aylar, bazense haftalar sürebilir.

Bazı Online Eğitmenlerden Yan Flüt Başlangıç Eğitim Videolarını sizin için derledik ;

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones