Youtuber Nasıl Olunur?

Youtuber Nasıl Olunur?

Son yılların popüler sosyal medya mecralarının başında gelen youtube platformu ile ilgilenen kişiler hızla artmış ve böylece hayatımıza yeni nesil meslekler girmiştir. İşte YoutubeR ise bu mesleklerin hem genç kitleler hem de en güncel unsurlarından biridir. Youtube internet sitesi hem maddi kazanç sağlayabildiğimiz hem de keyifli zaman geçirebildiğimiz devasa bir platformdur. Durum böylesi kıtasal boyutta talep görür ve tercih edilir olunca Youtuber nasıl olunur sorusunu sıkça duymamız bizi hiç şaşırtmadı.

Öncelikle nasıl YoutubeR olunur sorusuna kapsamlı bir şekilde eğilmeden önce Youtuber ne demek sizlere açıklamak istiyorum.

Youtuber: Günümüz popüler sosyal medya sitesi için içerik üreten ve bu içeriklerini Youtube sitesi üzerinden geniş kitlelere sunan kişilere verilen isimdir. Yeni nesil bir meslek olmakla birlikte birçok gencin hayallerini süslemeyi şimdiden başarmıştır. Çünkü dışarıdan bakıldığında hem keyif aldığınız içerikle uğraşıyor hem de para kazanıyorsunuz. Fakat gelin isterseniz her şey bu kelimelerde yazıldığını gibi basit mi gelin birlikte akıllarda olan birçok soru işaretine cevap bulalım…

Nasıl youtuber olunur sorusuna tüm yönleri ile cevap vermek istiyorum. Bu yüzden sizler için özel bir liste oluşturacağım. Lütfen listede yer alacak unsurlara farklı seviyeler yani düzeyler odağında göz önünde bulundurunuz.

 • En başta iki temel unsur; İçerik ve Ekipman
 • Sonrasında istikrar, kalite, devamlılık, özgünlük

Youtube İçerikleri: Öncelikle günümüzde Youtube müzik dinlediğimiz ve kısa videolar seyrettiğimiz bir platform olarak hayatımıza girmiş olsa da sürekli olarak kendini güncelleyerek günümüz halini almıştır. Şimdilerde ise, youtube kanalları veya ürünlerini göz önüne alabilirsek hemen hemen tüm alanlarda bir nebze de olduğunu görebilirsiniz.

Popüler olarak ise, Sanat, Bilim, Teknoloji, Din, Araştırma, Spor, Söyleşi, Haber, Oyun, Tarih, Dil, Ekonomi, Siyasi ve benzeri unsurları farklı ülke ve bölgeler odağında görebilirsiniz. Tüm bu unsurlardan birinden veya birkaçından meydana gelerek sunulan birçok Youtube içerikleri bulunmakta ve her geçen gün de artmaktadır.

Kısaca Youtuber nasıl olunur duymak isterseniz eğer, herhangi bir konu veya olgu üzerine ses ve görüntü sistemlerini ihtiyaç duyulan düzeyde kullanmak ve doğru ürünleri istikrarlı ve kaliteli bir şekilde sürdürmek. Mutlaka bir gün takipçi, beğeni elde edecek ve tesadüfen gözükse de sizin bu ısrarcılığınıza oranla Youtube sizi fark edip içeriklerini arama yapanların temas kuracağı hale getirecek, son olarak da farklı düzeylerde maddi kazanımlar elde edebileceksiniz. Mutlaka hırs, heves ve devamlılık en önemli temel unsurlardan biridir. Gelelim şimdi uzun haline konuyu detaylı bir şekilde incelemek ve aklında olan soru işaretlerini gidermek isteyen kişiler için konunun diğer detaylarına, youtuber nasıl olunur cevaplarını soyut olgular dışında ekipman gibi somut olgularda ilgilendirir. Gelelim içerik kadar diğer bir önemli unsur olan ekipmanlara;

Youtuber Ekipmanları Nelerdir?

Öncelikle youtube platformuna içerik üretmek için ses ve görüntüleme sistemlerine ihtiyaç duyulur. Bu sayede ses ve görüntü için özel geliştirilen stüdyo ekipmanları bu alanlar için oldukça değerli ve verimli ekipmanlardır. Elbette bu ekipmanlar alan, amaç ve düzeyler ışığında değişebilir. Fakat genellikle fikir dışında bu fikri youtube içeriği haline dönüştürmek için maddi imkanlar ile elde edilen; Akıllı cihaz (bilgisayar, telefon ve benzeri), yazılım, mikrofon, kamera ve benzeri temel unsular kullanılır.

Akıllı cihazdan kastımız projenizi oluşturmak veya içeriğinizi üretmek için kullanılan temel unsurdur. Masaüstü bilgisayar, laptop, telefon, tablet ve benzeri ekipmanlar bu sınıfa girmektedir.

Yazılım: Ses ve görüntü projelerini üretmek geçiş, sahne, efekt ve benzeri unsuları kullanmak ve oluşturmak için kullanılır. Elbette ses kayıt programları, ekran kayıt programları gibi unsurlar da bu alana girmektedir.

Mikrofon: Ses unsurlarının meydana getirilmesinde ya hazır ses verileri kullanır ya da kendi veya enstrüman seslerini üretip kayıt altına almak için mikrofonlara ihtiyaç duyulur. Genellikle youtuber yaka mikrofonu ya da youtuber mikrofonu olarak kabul edilen condenser mikrofonlar bu alanda tercih edilir.

Kamera: Kendi görüntünüz başta olmak üzere kendi dışınızda projeleriniz odağında çeşitlenen görüntüleri kayıt etmek için tercih edilir. İnternet üzerinden hazır bulunan resim ve videolardan da oluşturulan içerikler olsa da günümüzde kendi görüntünüz daha dikkat çekici olmakla birlikte daha sağlıklı sonuçlar doğurabilmektedir.

Yukarıda yer alan ana unsurlar dışında, yardımcı ek ekipmanlar ya da farklı özgün içerikleriniz için tercih edebileceğiniz her ürün bu alana girmektedir. Mesela oyuncu kulaklığı olarak geçen oyun videoları paylaşan youtuberlar için geliştirilen mikrofonlu kulaklık ürünleri bu ürünlerden bir diğeridir.

Youtuberların Başvurabildiği Ekipmanlar

Öncelikle üst düzey youtber yani bu platformdan ciddi maddi imkân sağlayan kişilerin kullandığı ekipmanlar çeşitlenmektedir. Sıklıkla adını duyduğumuz ekipmanlar ise kategori fark etmeksizin verilmektedir.

 • Üst düzey Bilgisayar
 • Harici Monitör Ekran
 • Yeni Nesil Ekran Kartı
 • Oyuncu Mause, Oyuncu Kulaklığı, Oyuncu Klavyesi
 • GoPro, Dji Osmo 4k Aksiyon Kameralar
 • Drone
 • Genellikle Tüm Adobe Yazılımları en önemlisi ADOBE PREMİERE PRO
 • Condenser Mikrofon, Ses Kartı, Phantom Power, Shock Mount, Pop Filtre ve Mikrofon Standı
 • Youtuber Yaka Mikrofonu
 • Green Screen yani Yeşil Perde
 • Müzik Aleti
 • Midi Klavye
 • Referans Monitörü
 • Mikser
 • Işık ve Efekt Sistemleri
 • Araçlar

Daha birçok seslendirme ve görüntüleme sistemleri tercih edilebilmektedir.

Sizlere tavsiyem ise mutlaka özgün olmaya ve devamlılık göstermeye istikrarlı bir şekilde kendi alanınızda devam etmenizdir. Mutlaka ekipmanlar zamanla satın alınır ve geliştirilir. Hatta içeriklerinizin kalitesi ve hitap edebildiğiniz kitle ve alanlar dahi artabilir. Yapmanız gereken tek şey emin adımlarla vazgeçmeden emek vermektir. Sizlere bu yazımda elimden geldiğince nasıl youtuber olunur? Youtuber ne demek ve youtuber olmak hakkında bilgileri akıcı bir şekilde sunmaya çalıştım. Umarım sizler için verimli bir yazı olmuştur ve aklınızda bulunan soru işaretlerine cevap bulmuşuzdur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones