Piyano Nasıl Çalınır | Piyano Nasıl Öğrenilir

Öğrenilmesi en kolay ve öğrenilmesi revaçta olan en üstün müzik aletlerinden birisi de piyanodur. Tuşlu çalgı aletlerinden birisi olan piyanolar ilk olarak 18.yy’da İtalya’da üretilmiş ve daha sonra Avrupa’nın çeşitli yerlerinde yıldan yıla geliştirilerek ve sürekli senkronize özelliklerle donatılarak günümüze kadar çalışma stilinde çok da değişimlere uğramadan sadece görüntü ve çeşit bağlamında değişkenliklere sahip olarak gelmiştir. Bu yazımızda sizlere piyano nasıl çalınır anlatmaya çalıştık. Yazıya devam ederek bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlk Olarak: Piyano Çeşitleri

Piyanoların akustik, klasik ve elektronik olmak üzere çeşitleri vardır. Peki, hiç piyanoların doğru çalma tekniklerini araştırdınız mı? Eğer bu soruya hayır yanıtını verenlerdenseniz ve bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerde yani bu içeriktesiniz demektir.

Öncelikle pek tabii bir piyano satın almanız gerekmektedir. Bizim size önerimiz piyanolarda Yamaha ve Marshall markalarını tercih etmeniz çünkü bu markalar en az 2 asırdır piyano üretimi yapan markalardır. Eğer ki yeni başlayan biriyseniz tabii ki önceliğiniz amatör piyano seçimleri olacaktır, onun için de internet üzerinden detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Piyanoyu ayakta ya da yatar pozisyonda çalamayacağınız için piyano çalma esnasında piyano tabureleri olmazsa olmazdır. Eğer satın aldığınız piyanoyla birlikte taburesi de gelmediyse size bir tane almanızı önermemiz pek de yersiz olmayacaktır.

Piyanonun karşısındaki duruşunuz da ayrıyeten çok önemlidir. Hem çalma esnasında sırtınızda ve omuzlarınızda yük olmamasıyla alakalı olarak hem de piyanonun yüksekliğine bağlı olarak taburenizin boyunu ayarlamanızla alakalı olarak oturma pozisyonları değişkenlik gösterebilir.

#

Piyanonun karşısında dik oturmalı ve elleriniz piyanoya dik olarak uzanmalı, bileklerinizi bükmekten kaçmalısınız.

Piyanolar birden çok oktavdan oluştukları için üstlerinde de ne kadar oktav sayısı yükselirse o kadar çok tuş bulunur. Mesela ortalama bir piyano 61 normal notaları temsil eden 52 tane de bemol ve diyez notaları temsil eden tuşlardan oluşur. Bu notalarında aralık aralık isimleri ve sınıflandırılmalarını sağlayan kodları bulunur. Piyano çalmaya başlamadan önce ilk olarak öğrenilmesi gereken şeylerden birisi de bu kodlardır. Bu kodlar sırasıyla C, D, E, F, G, A, B harfleridir. Bu harfler aynı zamanda beyaz anahtarlar diye de geçer.

Piyano Nasıl Çalınır: Piyano Notaları

#

Bir de piyanolar üzerinde siyah anahtarlar vardır, bunlar C-keskin/D-düz, D-keskin/E-düz, F-keskin/G-düz, G-keskin/A-düz ve A-keskin/B-düz anahtarlarıdır. Her anahtarın çalış karakteristiği farklıdır, örneğin beyaz anahtarlardan C harfinden B harfine doğru notaları çalış geri C harfine döndüğünüz zaman bu karakteristiğe “C majör dizisi” adı verilir. Siyah anahtarlarda ise mesela C-keskin anahtarından B-düz anahtara doğru çalarsanız bu karakteristiğe de “pentatonik” adı verilir. Eğer konuyu daha geniş öğrenmek isterseniz piyano notaları makalemize bakabilirsiniz.

Piyano Nasıl Çalınır

Piyanoda en rahat ve başlangıç olarak çalabileceğiniz oktav aralığı D harfidir, eğer yeni başlamışsanız melodileri bu oktav üzerinden oluşturarak devam edebilirsiniz. Piyanolar ne kadar kullanımı kolaymış gibi görünen çalgı aletleri olsalar da aslında meşakkati çok büyük ve kullanıcının kendini geliştirmesine bağlı olarak dallanıp budaklanan bir çalgı aletidir. Tam da bu yüzden piyanoyu iyi öğrenebilmek için sürekli ve düzenli bir şekilde alıştırma yapılması zorunludur.

#

Piyano çalışırken vücut diliniz de en önemli etkenlerden birisidir çünkü bu aleti çalarken kendinizi rahat bırakmazsanız – özellikle bileklerinizi ve ellerinizi – korkarız ki kramplara maruz kalacak ve bu büyülü müzik aletinin tadına varmadan çoktan yorulmuş olacaksınız. Sağ elinizle uzun soluklu notaları, sol elinizle de kısa soluklu notaları çalacağınız için piyanoda ellerinizi buna göre konuşlandırmalı ve bol bol el ve bilek egzersizi yaparak kendinizi kasmadan rahat bırakmalısınız. Piyano çalarken dikkat etmeniz gereken bir önemli detay da pedal kullanımıdır. Piyano notaları çekiç sistemiyle ürettikleri için ve bu çekiçler pedallara bağlı olduğundan ötürü, sesleri uzatmanız ya da kısaltmanız pedalları kullanabilmenize bağlıdır. Pedalları ne kadar iyi kullanırsanız ürettiğiniz melodinin akustiği de o kadar kaliteli olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik Aletleri
Teknoloji Dergisi
bm 800 mikrofon
Teknones